Náš test
Iveco Strator - Krasavec s velkým čumákem
Trucker 01.11.2009 23:34
Po zavedení normy Euro 5 bude získání homologace pro kapotovaný vůz podstatně složitější. Iveco Strator v sobě spojuje aktuální emisní normu s pohodlím a vytříbeným stylem kapotovaného náklaďáku.
Někde úplně vpředu si potichu brouká přeplňovaný vznětový motor. Pohled putuje přes mírné klenutí kapoty k dokonalým přímkám dvoupruhové dálnice a ztrácí se za horizontem. Pochromované obrysové tyče elegantně tančí ve větru – a pak nás předjede zpropadená Toyota Yaris a iluze hrdiny amerických dálnic je tatam!Na ní ostatně vůbec nezáleží. Jako pojízdný sokl nám nakonec neslouží žádný „Kenny“ nebo „Pete“. Místo Route 66 máme pod koly asfalt německé dálnice A8 a nosatý náklaďák vyrobili jen kousek odsud - v ulmské továrně společnosti Iveco. Iveco? Obrysové tyče? Nosatý? Tady něco nehraje...
Ale přece! Oním pojízdným soklem je Iveco „Strator“, který uzavírá kruh několika tradic. Již před padesáti lety sjížděly z pásu továrny v Ulmu první kapotované náklaďáky. Mezi lidmi se jejich hezky zaoblenému čumáku již zakrátko začalo říkat aligátoří tlama. Můžete třikrát hádat, odkud pochází koncovka „tor“ v názvu kapotovaného nováčka...Písmena „stra“ naproti tomu prozrazují genetický původ Stratora. No jistě, je to přece Stralis! Odpovědnost za směsici základních prvků Stralisu a kapotovaných součástí pocházejících z australského nosáče „Powerstar“ nese CFG v Nizozemí.
Důkladná přestavba na bázi modelu Stralis
CFG si v souvislosti s vozem, který se u protinožců prodává jen s malými kabinami Active Time případně Active Day, všimla potenciálního prostoru na trhu. Má-li mít nákladní vůz dlouhou kapotu, evropský uživatel od něj bude očekávat i odpovídající velkou kabinu typu Active Space. Strator se přitom dodává i s malými budkami. Distribuci kapotovaného vozu v Německu začal zajišťovat prodejce značky Iveco, firma Haller z Gersthofenu.Přestavba byla provedena nanejvýš solidně a kvalitně. Až na několik součástí karoserie, několik hadiček, vedení, mechanických přenosových prvků - a samozřejmě - odlišné zavěšení kabiny zůstal nákladní vůz takřka nezměněn. Pokud se zákazník rozhodne pro přestavbu nového vozidla, zůstávají všechny původní konstrukční prvky v záruce. Obecně lze realizovat i přestavbu použitého vozu Stralis, a to až po vozidla první generace tohoto modelu.
Důvěrně známý pocit máte i v interiéru Stratoru. Na přání nabízí CFG přestavbu tunelu motoru. Do ploché podlahy, která je jejím výsledkem, lze pak integrovat další přihrádky, či dokonce dřevěnou palubku!Díky typickým válcovitým nádržím vyhovuje testovaný Strator obvyklé optice amerických nákladních vozů. Kdo radši evropskou image, může kapotovaného miláčka vybavit bočním opláštěním a zlepšit tak i obtékání vzduchu. Seznam volitelné výbavy obsahuje samozřejmě nejednu libůstku, s níž můžete svého ještěra vyzdobit dle libosti. Mezi jinými i všechny prvky ze seznamu volitelné výbavy společnosti Iveco, které přispívají k příjemnému pocitu pohodlí: interiér provedený v kůži, zařízení Klimatronic, nezávislou klimatizaci, multifunkční volant, pohodlná sedadla a další. Partner společnosti HS Schoch pak ještě dodává vkusné nosníky světlometů, ochranný rám a další chromovou výzdobu - zcela podle gusta budoucího majitele nosáče. O ceně se nehovoří snadno, protože individuální přestavby vytvářejí přece jen hodně velký prostor pro cenové rozdíly. Nejvýhodnější by bylo přestavět podvozek s výměnným nosičem nástaveb. Potřebné prodloužení rozvoru kol vám totiž stavebnice Iveco nabídne bez dodatečných nákladů. U přestaveb návěsových tahačů nebo modelu Trakker – ano, i to je samozřejmě možné - se k celkovým nákladům přidá i investice spojená s dodatečným prodloužením rámu.
Všechny přestavby jsou v zásadě realizovatelné – dokonce i přání specialisty na těžké náklady, který by svůj Trakker 8x8 s kabinou Active - Space rád přestavěl na kapotovaný nákladní vůz. Vše je jen otázkou peněz...Veskrze „normálně“ se prezentuje bílý testovaný Strator, který vychází ze základu vozu Stralis 440S45 s motorem Cursor 10 o výkonu 450 koní. Při přestavbě v CFG nebyla realizována rovněž přestavba podlahy. Kabina AS i tak nabízí dostatečný odkládací i životní prostor.První markantní rozdíl proti základnímu vozu se projeví již po otočení klíčku v zapalování. Místo známého jasného hlasu stroje s poměrně malým objemem se zepředu ozve decentní jadrný zvuk. Přestavěný vzduchový filtr vylepšuje zvuk - i když se bílý obr musel vzdát výfuku, za kabinou typicky vytaženého nahoru.Téměř jedenáctilitrový řadový šestiválec táhne Strator s naloženým sklápěcím přívěsem poměrně neoslnivě. 560 koní Cursoru 13 by zcela jistě dělalo lepší dojem a také by se více hodilo k oslnivému členovi flotily. CFG však zcela jednoznačně neusiluje o to, aby byl Strator vnímán jako exotické zvíře.
Strator – poutač, který si můžete dovolit
Automatizovaná převodovka Eurotronic mění stupně hladce i díky nejnovějšímu softwaru. Kapotovaný krasavec zakrátko dosahuje rychlosti 85 km/h a radostně se žene vpřed. Rozvor kol prodloužený na 5130 milimetrů přispívá k vysokému jízdnímu pohodlí. Proti Stralisu je pozměněné zavěšení kabiny výrazně tužší. I přesto poskytuje Strator své posádce na dlouhých cestách dostatečné pohodlí.Na rozdíl od kapotovaných nákladních vozů Scania, v nichž měl řidič neustálý pocit, že se kapota ulomí od kabiny, motorová klapka Stratoru sedí na rámu zcela nehnutě. Sondovací tyče jsou spíše optickým gagem než opravdovou nutností. I bez chromových trubek má řidič Stratoru přehled.CFG slibuje u kapotovaného vozu lepší odpor vzduchu než u trambusové verze. Je to dost dobře možné, vzhledem k měkkým oblinám lehce otvíratelné umělohmotné tlamy. Menším nedostatkem jsou uzávěry kapoty, které jsou v důsledku přestavby budky AS poněkud schované. Avšak s ohledem na dlouhý interval běžné údržby (po 150 tisících kilometrů) ho lehce oželíte.
I hmotnostní bilance návěsového tahače konfigurace 4x2 je snesitelná: Se 7120 kilogramy pohotovostní hmotnosti Strator zcela zapadá do tradice amerických obrů, kteří byli - jak je známo - poměrně lehcí. I s plnou nádrží a řidičem zůstává nosáč pod magickou hranicí 7,5 tuny.Protože CFG nemění rejd předních kol, je poloměr otáčení o něco větší, než jsme zvyklí u vozů s trambusovou konstrukcí budky. V tomto ohledu jsou ještěrovy vzory ze Států o něco obratnější. I tak je Strator docela dobrým parťákem do reality všedního dne. V kombinaci s krátkým sklápěcím přívěsem reaguje souprava při seřazování nebo manévrování velice spontánně. Při odbočování doprava v úzkých bočních uličkách rozhodně neuškodí nepatrně se rozmáchnout, aby vás znenadání nezastavil osobák jedoucí v protisměru. S těmito zvláštnostmi se však naučíte žít docela rychle.
Komplimenty jen tak, pro nic za nic
Neméně zajímavé jsou reakce ostatních řidičů a podnikatelů. Pokud měl Stralis sice malinký, přesto ale problém se svou image, Strator žádné pochyby nezná.Většina se nadchne pro utěšené křivky a vítá kombinaci každodenní praktičnosti, techniky vyráběné ve velkých sériích a estetických kvalit. Ve srovnání s americkými a australskými vzory je největší předností Stratora jeho motor Euro 5, respektive EEV. A zatímco získání evropské homologace bude pro zámořské obry čím dál složitější, je Strator podle německých dokumentů nadále „Iveco-Magirus Stralis“. Ačkoliv iluze snu z americké dálnice není tak úplně dokonalá, Strator je zajímavý vůz, který – spolu s modelem Volvo VT/VN – jako jeden z mála spojuje americkou optiku s evropským pohodlím. A pokud využijete aktuální nízké ceny použitých Stralisů a necháte si jeden přestavět na Strator, získáte navíc cenově dostupný reklamní poutač.
Zdroj: Trucker 10/09