Náš test
Chevrolet Captiva 2.0 VCDi - Korejský komfort
Otakar Gregora 16.06.2008 00:00
Paletu vozů Chevrolet korejské produkce obohatil v roce 2006 moderní SUV střední třídy Captiva (viz AR 8/’06), který se na českém trhu prodává od loňska i se zcela novým vznětovým motorem (viz AR 7/’07). Tuto verzi jsme podrobili krátkodobému testu, jehož výsledky shrnujeme v dalších řádcích.
Chevrolet Captiva má všechny vnější znaky kategorie SUV; dynamický vzhled robustní karoserie, větší světlou výšku, rozměry kol i ochranné prvky proti poškození. Prostorný interiér je dobře přístupný čtveřicí široce se otevírajících bočních dveří o 70° a výklopnou zadní stěnou, vybavenou praktickým samostatně se otevírajícím sklem; vyrábí se jak v pětimístné, tak v testované sedmimístné verzi. Dobré využití obestavěného prostoru umožnilo optimálně uspořádat interiér s dostatkem místa a pohodlí pro všechny cestující, o čemž svědčí jeho rozměry. V pořadí tří řad sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů (ramen) 1480 (1460)/1500 (1450)/1305 (1310) mm a výšku stropu nad sedáky (řidičův je svisle seřiditelný) 920 až 1070/1000/ 900 mm, nejmenší mezera před sedáky druhé/třetí řady je 210/200 mm. Velikost zavazadlového prostoru záleží na nastavení, resp. poloze sedadel, za vzpřímenými opěradly třetí řady je dost skromný, v rovině podlahy dlouhý 260 mm, široký 970 až 1320 mm a pod svinovacím krytem (použitelným jen při sklopených sedadlech třetí řady) vysoký 430 mm. Sklopením sedadel třetí, resp. druhé řady se jeho ložná délka zvětší na 980/ 1770 mm, prodloužená podlaha je zcela rovná a pod její výklopnou zadní částí je úložný prostor na menší předměty, resp. výbavu.
Testovaný model LT Medium měl standardně mj. dálkově ovládané centrální zamykání, elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných sklopných zpětných zrcátek, čelní, přední boční i okenní airbagy, úchyty Isofix pro dětské sedačky na sedadlech druhé řady, palubní počítač, dvousměrně seřiditelný multifunkční volant s ovládacími tlačítky audiosoustavy a tempomatu, audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3 a osmi reproduktory, automatickou klimatizaci s chlazenou schránkou v přístrojové desce, přední mlhovky a parkovací čidla v zadním nárazníku, či množství menších úložných míst včetně zásuvky pod sedadlem spolujezdce. Dílenské zpracování je pečlivé, kvalita čalounění velmi dobrá. Pod kapotou testovaného vozu byl nový vznětový motor, s nímž je spřažena pětistupňová samočinná převodovka s hydrodynamickým měničem momentu, umožňující i postupné ruční řazení. Soustava pohonu všech kol nevyžaduje za jízdy žádnou obsluhu, neboť se samočinně přizpůsobuje provozním podmínkám. Trvale jsou poháněna jen přední kola, pokud se však zhorší jejich trakční schopnosti, tak se na mezi prokluzu samočinně připojí pohon zadních kol s plynule proměnným rozdělením hnacího momentu od 100 % na přední kola až k 50 % na zadní. V konstrukci bezrámového podvozku jsou použita vesměs řešení rozšířená u běžných moderních cestovních vozů, tedy s nezávislým zavěšením všech kol, zadních na víceprvkové nápravě, zajišťující v celém rozsahu zatížení, resp. zdvihu optimální kinematiku. Pružicí soustava sedmimístné verze, u níž se předpokládají větší změny v rozložení zatížení, je vybavena samočinnou regulací světlé výšky. Vysokou míru aktivní bezpečnosti zajišťuje řada vesměs elektronicky řízených soustav podvozku. Je to zejména stabilizační systém ESP, řídící nejen protiblokovací soustavu (ABS), ale integrující i funkce omezení prokluzu (TCS), brzdového asistenta (HBA), bezpečného sjíždění svahů (DCS) a odvrácení nebezpečí převrácení vozu (ARP).
Od takto vybaveného vozu lze samozřejmě očekávat všestranně dobré provozní a jízdní vlastnosti, jež jsme ověřili při testu. Na silnici se ničím neliší od běžných cestovních vozů, a to jak takřka neutrálním chováním v zatáčkách, v nichž se ani vzdor poněkud větší výšce nadměrně nenaklání, tak dobrou směrovou stabilitou. Vyrovná se jim i jízdním komfortem, k němuž přispívá dobře zvolená charakteristika odpružení, u sedmimístné verze díky regulaci světlé výšky v celém rozpětí zatížení. Díky větší světlé výšce a pohonu všech kol se může vydat i mimo silnice na cesty s menšími nerovnostmi či do středně těžkého terénu, není ovšem vybaven pro jízdu v terénu s většími překážkami či svahy, nemá ani redukční převody, ani závěry diferenciálů. Řízení je přesné, účinnost neslábnoucí brzdové soustavy s rezervou odpovídá hmotnosti vozu i jeho dynamice. Výsledky obvyklých měření prokázaly jen malé odchylky od údajů výrobce, v temperamentu takřka zanedbatelné, poněkud větší ve spotřebě paliva, ovlivněné ovšem provozními podmínkami a dosaženou průměrnou rychlostí na zkušebním okruhu (ostatně ani nelze srovnávat výsledky provozních a laboratorních měření). Subjektivně je jízda velmi příjemná, k pohodě vedle pohodlných sedadel a účinné klimatizace přispívá i dobrá akustika interiéru, do něhož rušivě neproniká hluk motoru, výraznější ostatně jen po studeném startu a v nízkých otáčkách. Výhled všemi směry je dobrý, vyšší poloha sedadel zlepšuje přehled o dění vně vozu a posiluje pocit bezpečí.
Testovaný vůz se standardní výbavou LT Medium stojí 943 900 Kč, ceník řady Captiva začíná na 694 600 Kč za pětimístný typ s méně výkonným vznětovým motorem (92 kW), manuální převodovkou, pohonem jen předních kol a poněkud skromnější výbavou.
Základní technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 1991 cm3 (ø 83 x 92 mm), 17,5:1; 110 kW (150 k)/4000 min‑1, 320 N.m/2000 min‑1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny, pětkrát uložený klikový hřídel; dvouhmotový setrvačník; dva protiběžné vyvažovací hřídele; dna pístů chlazená olejem; OHC 4V, vačkový hřídel poháněný ozubeným řemenem, ventily ve dvou řadách, ovládané vahadly s kladkami a hydraulickými vymezovači vůle; přeplňování kapalinou chlazeným výfukovým turbodmychadlem s elektronicky řízenou variabilní geometrií lopatek turbíny a chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail Bosch, max. 160 MPa; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic; chlazení s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 125 A, akumulátor 12 V – 9 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních nebo všech kol s elektronicky řízenou mezinápravovou spojkou; samočinná pětistupňová převodovka s hydrodynamickým měničem momentu (4,575 – 2,979 – 1,947 – 1,318 – 1,000 – Z 5,024); stálý převod 2,397.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, adní náprava s trojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové ø 296/303 mm s vnitřním chlazením, posilovačem a ABS; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s posilovačem, volant ø 390 mm, 3,25 otáčky mezi krajními rejdy; kola 7J x 17 z hliníkové slitiny, pneumatiky Kumho Radial 798 Plus, 235/60 R 17.
KAROSERIE – samonosná ocelová; sedmimístná dvouprostorová čtyřdveřová s výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem; cx = 0,38.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2705 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1562/1572 mm; d/š/v 4635/1850/1720 mm; světlá výška 203 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1980/2505 kg; objem zavazadlového prostoru (VDA) v závislosti na uspořádání interiéru 85 až 1565 l; objem palivové nádrže 65 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 180 km/h;
zrychlení z 0 na 100 km/h za 12,2 s; spotřeba paliva podle metodiky EU 11,0/ 7,3/8,7 l/100 km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 11,5/12,1 m.
Zdroj: Automobil revue 03/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)