Náš test
BMW M6 Cabrio - 507 koní
Tom Hyan 19.08.2007 00:00
Nejsilnější kabriolet klasické koncepce z dílen BMW M GmbH po necelých dvou letech doplnil nabídku typu M6, který se představil jako nejvýkonnější kupé bavorské řady 6. Nakrátko jsme tento automobil snů okusili také na českých silnicích. Všude budil zaslouženou pozornost…
Pohonná jednotka BMW M6 (stejná jako v sedanu, či nově i kombi M5) vznikla v době, kdy formuli 1 vládly desetiválce. Pětilitrový vidlicový desetiválec patří k nejlepším motorům na světě, což ostatně dokládají také jeho ocenění ve světové soutěži International Engine of the Year (absolutní vítěz 2005 a 2006; vítěz třídy nad 4,0 l v letech 2005, 2006 a 2007; vítěz podle hodnocení nejlepšího výkonu 2005, 2006 a 2007; nejlepší nový motor 2005). Jeho úžasný výkon 507 koní (373 kW) při 7750 min-1 a největší točivý moment 520 N.m při 6100 min-1 se ovšem probudí až v programu P500, aktivovaném po stisku tlačítka Power (jen je-li motor zahřátý na provozní teplotu); ihned po spuštění totiž pracuje v komfortním režimu P400, kdy jsou k dispozici pouhé čtyři stovky koní a odezva na sešlápnutí plynového pedálu je poněkud mírnější.
Celohliníkový desetiválec s roztečí válců jen 98 mm má plně variabilní časování Bi-VANOS na straně sání i výfuku, které přispívá k ploché křivce průběhu točivého momentu, kdy je 80 % k dispozici od 2500 do 8000 min-1; omezovač otáček je nastaven na 8250 min-1. Čtyři čerpadla zajišťují spolehlivé mazání motoru i při příčném zrychlení přes 1 g v zatáčkách, přestože jde o motor s náplní v klikové skříni. Deset klapek sání je ovládáno individuálně elektronicky řídicí soustavou motoru, kterou tvoří tři 32-bitové procesory, zpracovávající přes 200 milionů operací za sekundu. Samozřejmě, řídicí elektronika koordinuje činnost motoru, převodného ústrojí SMG Drivelogic a podvozku včetně asistenčních systémů, k nimž patří vypínatelné DSC (Dynamic Stability Control) a elektronické tlumiče pérování EDC (Electronic Damper Control), nastavitelné tlačítkem EDC na středovém tunelu (vedle Power a DSC OFF), či univerzálním ovladačem iDrive (M Drive na volantu) ve třech stupních Comfort, Normal a Sports.
Odhlédneme-li od motoru, pak největším zážitkem je sedmistupňová sekvenční převodovka SMG ve stylu formule 1 s celkem jedenácti programy řazení Drivelogic podle přání řidiče, okamžitých jízdních podmínek a provozní teploty motoru. Tlačítky na středovém panelu, za krátkou volicí pákou, lze měnit programy řazení v pěti režimech, při přepnutí do manuálního S-mode se samočinně zapne nejrychlejší program (to ovšem můžete změnit), řidič pak sám řadí sedm převodových stupňů páčkami pod volantem (vpravo nahoru, vlevo dolů), či středovou pákou (pohybem vpřed sestupně, vzad nahoru, jak velí logika věci). Po vypnutí DSC a zapnutí tlačítka Power pro větší výkon motoru a rychlejší odezvu na plynový pedál lze navíc využít tzv. launch control jako ve formuli 1 pro optimální automatický průběh rozjezdu na plný plyn s ideálním efektním prokluzem hnacích kol zadní nápravy. Při plně samočinném režimu D-mode se také doporučuje volit pátý nejrychlejší režim řazení, ten první nás moc neokouzlil, k dispozici je ovšem také Hill Detection pro snazší rozjezd do svahu. SMG je úžasná hračka, která nabízí mnoho možností, jež majitel tohoto exkluzivního vozu může využít, nemluvě o dalších možnostech nastavení prostřednictvím voliče M Drive.
Přestože M6 nemá stejné svítící diody jako minulé generace M5 (M3) pro indikaci zahřátí motoru před plným sešlápnutím plynu, ale jen variabilní indikaci největších přípustných otáček (žluté a červené pole), je správná teplota provozních náplní samozřejmě nesmírně důležitá, stejně jako správné zajíždění nového automobilu. Výrobce nabádá k jízdě do 5000 min-1 a rychlosti 170 km/h první dva tisíce kilometrů, do 5000 km doporučuje největší trvalou rychlost 220 km/h a maximální jen po krátké okamžiky. Elektronický omezovač je nastaven na 250 km/h, ve zvláštních případech (a za slušný příplatek 2797 eur) jej lze odstranit, BMW M6 pak uhání maximální rychlostí 305 km/h; u zkoušeného vozu bylo na rychloměru nejvíc 270 km/h (na německé dálnici, tam se to smí); např. na třetí převodový stupeň však už jede rychlostí 165 km/h (a to čtyři ještě zbývají) a na sto zrychluje jen za 4,8 s. BMW M6 Cabrio se ovšem hodí i ke klidné vyhlídkové jízdě s otevřenou střechou (větrolamem je zadní skleněné elektricky výsuvné okno), na přidání plynu však reaguje spontánně, úžasný je také zvuk linoucí se ze čtyř koncovek výfuků. Obdivuhodná je i účinnost brzdové soustavy, která nevadne a zastaví vůz na dráze 36 m ze 100 km/h, resp. do 140 m z rychlosti 200 km/h (suchá vozovka). Efektní jsou rovněž kovaná paprsková kola z hliníkové slitiny.
BMW M6 Cabrio se od kupé liší elektricky ovládanou skládací plátěnou střechou, která se zavře nebo otevře během 25 s (tlačítko ve voze, i za jízdy do rychlosti 35 km/h, či na dálkovém ovladači). Třívrstvá kvalitní konstrukce zaručuje dobrou tepelnou izolaci a bezhlučný provoz, takže je Cabrio vhodné i pro celoroční využití. Příjemný je příplatkový Head Up Display, který promítá před řidiče důležité údaje jako ve stíhacím letounu (rychlost, navigační pokyny). Sportovní volant, vynikající ergonomie a sedadla s dobrým bočním vedením podporují požitek za volantem, zcela v duchu sympatického hesla Radost z jízdy. Ostatně i kabriolet prošel testováním na Severní smyčce Nürburgringu. Samozřejmě, ve voze nechybějí všechny obvyklé systémy aktivní i pasivní bezpečnosti, karoserie byla patřičně zesílena, za zadními nouzovými sedadly jsou bleskurychle aktivované ochranné oblouky v případě nebezpečí převrácení. Pro běžné nároky je objem zavazadlového prostoru více než dostatečný, i s otevřenou střechou nabízí 300 l, při jejím zavření se zvětší na 350 l.
Každá legrace samozřejmě něco stojí, BMW M6 Cabrio není určen pro všechny, ale kdo má na jeho koupi (téměř 120 tisíc eur), jistě se netrápí se spotřebou paliva kolem dvaceti litrů na stovku kilometrů při svižné jízdě.
Zdroj: Automobil Revue 7/07
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)