Představujeme
Dopravní podnik – 65 let existence DP města Pardubic
Jan Neuman 18.08.2015 05:32
Prvního dubna 1950 byl založen Dopravní komunální podnik města Pardubic, po dvou letech se z názvu vypustil výraz komunální.
Primárně měl DP vybudovat a provozovat síť trolejbusových linek, začal ale zavedením autobusové dopravy na 1. lince č.1 dne 3.5. 1950 se dvěma autobusy Škoda 706 RO. Není bez zajímavosti, že v počátečním období neměly autobusy na zmíněné lince žádné číselné označení. Slavnostní zahájení provozu na první trolejbusové lince (č. 3) se konalo 20. 1. 1952, pravidelná doprava pak započala o dva dny později, 22. 1. 1952. První linka vedla od vlakového nádraží do Bohdanče (lázně) a k dispozici bylo šest dvounápravových trolejbusů Škoda 7 Tr. Méně je známá skutečnost, že i v Pardubicích měla jezdit tramvaj, jejíž první projekt počítal s tratěmi ve vlastním městě, ale také se spojením do Chlumce nad Cidlinou, Chrudimi a Slatiňan.
Realizaci měla provádět firma Ing. Fr. Křižíka, která v roce 1906 také vypracovala projekt elektrické dráhy Pardubice-Sezemice. K uskutečnění jakékoliv tramvajové tratě však nedošlo. Co se týká vozového parku (vyjma ojedinělých vozů), tak z hlediska autobusů po RO následovaly vozy RTO a oba zmíněné typy se spojovaly i s přívěsy. U Škody RO to byla Karosa D 4, u RTO Karosa B 40 a Jelcz PO-1E. Pochopitelně nechyběla řada Š 11 a od roku 1976 do začátku roku 1991 měl DP Pardubice v majetku také soupravu ŠD 11 s lůžkovým přívěsem LP-30. V Pardubicích jezdil další unikát, jeden kloubový autobus Karosa ŠM 16,5 z patnáctikusové ověřovací série, v evidenci byl celých 16 let. Když jsme u kloubových vozidel, tak se v Pardubicích provozovalo ještě 20 vozů Ikarus 280, jeden dokonce s automatickou převodovkou. Všechny Ikarusy se z provozu vyřadily v roce 1992 a od té doby není v DP Pardubice žádný kloubový autobus provozován. Pak již následuje řada 700 a současná vozidla včetně autobusů plynových (CNG).
U trolejbusů následovaly po 7 Tr posloupné typy, jako Škoda 8 Tr, 9 Tr, 14 Tr, 21 Tr až po současné 24 Tr, 26 Tr a 28 Tr. Co se týká kloubových trolejbusů, ty nikdy DP Pardubice neměl a nemá, postačují třínápravové 28 Tr. K 65. výročí vzniku DP města Pardubic pořádal 17. 5. 2015 tento podnik ve své vozovně Den otevřených dveří. To je již tradicí, že se při významnějších příležitostech pardubické MHD tyto Dny otevřených dveří konají a mají vždy velice dobrou kvalitu. Nechám-li stranou různé atrakce a soutěže pro děti, tak jsou vždy k vidění různé dopravní prostředky, historické i současné, nejen z majetku dopravního podniku. Z trolejbusové historie začneme vozem Škoda 9 Tr, kterých v Pardubicích jezdilo 79 kusů, poslední trolejbus zmíněného typu byl provozně odstaven v roce 1995. Na DOD se také prezentoval kloubový trolejbus Škoda-Sanos 200 Tr, ten ovšem v Pardubicích nikdy nejezdil. Jedná se o jeden z pouze 13 kusů dodaných do Československa.
Ještě nelze opomenout současné vozy Škoda 21 Tr, 24 Tr, třínápravový Škoda 28 Tr Solaris a nejnovější Škoda 26 Tr Solaris. U historických autobusů dominovaly krásné soupravy restaurovaných Š 706 RTO s přívěsem, ostravské linkové RTO s přívěsem Jelcz PO-1E a zlínské městské RTO s přívěsem Karosa B 40. Ještě se představil autobus RTO z Českých Budějovic a také Škoda 21 Ab. Ze současných autobusových produktů značky Iveco Bus byl prezentován dálkový Magelys PRO 12,8 m Euro 6 se skutečnou délkou 12 765 mm (existuje ještě kratší s délkou 12 200 mm). Hodně zaujal krátký městský třídveřový Urbanway 10,5 m, dlouhý 10 460 mm a upravený pro spalování CNG. Z hlediska nové nabídky na českém trhu nemohl chybět ani autobus Heuliez GX 137. Výše zmíněná vozidla (současná i historická) byla v provozu a vozila návštěvníky po Pardubicích např. k nádraží ČD apod. Ani statickým exponátům nechyběla jistá atraktivita. Kupříkladu v tuzemsku málo rozšířenému autokaru Domino a hotelbusům, které byly dva. Oba patřily společnosti Pangeo Tours, jednomu posloužil jako základ autobus Karosa řady 700 a druhému autobus Crossway. Tolik tedy alespoň ve stručnosti z kvalitně obsazené a organizované pardubické akce.
Převzato z časopisu