Svezli jsme se
Škoda Kodiaq: simply clever a dobře jezdí (+55x foto)
Jiří Duchoň 15.11.2016 00:07
Tímto momentem padá embargo na jízdní dojmy s horečně očekávaným a až sedmimístným SUV automobilky Škoda.
Úplně první crossover z dílen značky Škoda to sice není (primát v novodobé historii oficiálně nese současný Yeti), přesto již déle než rok postupně unikající informace stimulují představivost veřejnosti. Prototyp finální verze připravovaného SUV jsem si měl možnost přímo v Mladé Boleslavi prohlédnout již letos v únoru, paradoxně ještě před premiérou konceptu „Vision S“ v Ženevě. Veřejnosti se v plné své kráse, a již pod svým skutečným jménem, Škoda Kodiaq ukázal nejprve v rámci exkluzivní show v Berlíně s prvním zářijovým dnem, respektive na konci září při novinářských dnech autosalonu v Paříži. Již o týden později, tedy od 8. října, jsme s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (Car of the Year) měli možnost nový Kodiaq vůbec poprvé, již bez jakéhokoli maskování a v běžném silničním provozu, zkoušet v rámci tradičního testování širšího výběru adeptů na titul Vůz roku 2017 (COTY) v dánském Tannisby na samotném severu Jutského poloostrova (viz Automobil 11/´16). Tam jsme pro vás také pořídili připojené fotografie.
Hlavním kouzlem těchto slavných jízdních zkoušek, známých pod pojmem Tannistesten (letos se konaly po 39. v řadě!), je ježdění těmi nejčerstvějšími automobilovými novinkami v nejrozmanitějších provozních podmínkách od málo frekventovaných okresek přes dálnice až po veřejně přístupné pláže. Již v prvním říjnovém týdnu jsme tak v Dánsku zkoušeli i dva předsériové vozy Škoda Kodiaq, zelený sedmimístný 2.0 TDI/140 kW a červený pětimístný 2.0 TSI/132 kW, v obou případech s dvouspojkovými převodovkami DSG a pohonem všech kol. Ano, šlo o vrcholně vybavené a nejvýkonnější verze Kodiaqu; obě si s hmotností slušně poradí, ovšem nějaká silnější varianta by mladoboleslavské novince rozhodně slušela (podle představitelů automobilky se ale v tomto ohledu „cosi“ chystá…).
Škoda Kodiaq patří k tomu největšímu a zároveň i nejpokročilejšímu, co dosud na platformě MQB stanulo. V rámci testů kandidátů na titul COTY 2017 jsme měli možnost přímého srovnání s VW Tiguan či Seat Ateca, a zaznamenali jsme, že Kodiaq je v řadě ohledů jaksi dál. Není jen pouhou „další adaptací MQB“, znamená více. Například elektrické vyhřívání čelního skla již nezajišťují konvenční vlepené drátky, ale speciální, okem nepozorovatelná fólie, jež na sebe mimochodem na všech námi pořízených fotografiích upozorňuje zelenkavým nádechem celého skla. Jakkoli studie Vision S působila extravagantně, finální Kodiaq stojí všemi koly pevně na zemi a bezesporu představuje další milník pro škodovku.
Čelní stěna s horizontálně dělnými hlavními světlomety se na voze Škoda objevuje poprvé, což platí i o LED zdrojích v samotných svítilnách. Přístrojový štít, páčky pod volantem i většina dalších kontrolních a ovládacích prvků budou znalcům soudobých škodovek dobře známé, nicméně naprosto nové jsou pro škodovku multimediální soustava s panoramatickým zobrazováním ze čtyř kamer (na výběr je hned z několika úhlů pohledu), stolky na zadní části opěráků předních sedadel i tlačítko za voličem převodovky spínající v případě akutní potřeby okamžitě a jediným pohybem režim off-road (vybírat lze ale i ze známých konfigurací provozních režimů). O tom, že Kodiaq není jen další z mnoha inkarnací entity MQB, svědčí rovněž celková dotaženost v detailech interiéru a řada tzv. „simply clever“ řešení.
Například pokud ze středového panelu vyjmete krytku zdířky na 12V, hned za řadicí pákou je pro ni připraveno vybrání, aby se vám neválela bůh ví kde. Hned od druhého výbavového stupně jsou standardem plastové prvky na všech dveřích, vysouvající se po otevření přes vnější hrany dveří a chránící lak karoserie vašeho vozu, ale hlavně vozů stojících okolo. Zadní sedadla lze sklopit do roviny s podlahou zavazadlového prostoru a nákladové hrany. Jízdní vlastnosti jsou přirozenou esencí všeho, nač jsou uživatelé soudobých škodovek pochopitelně (hlavně Superbu a Octavie) zvyklí, vyšší stavba se do chování Kodiaqu nijak výrazně neprojevuje ani bočními náklony karoserie, ani zřetelnější nejistotou při přejezdu nerovností. Pouze při razantním zrychlování/zpomalování se Kodiaq nevyhne jistému zhoupnutí, jež ale odpovídá celkovému vyvážení mezi ovladatelností, stabilitou a komfortem.
Multimediální systém svým zcela hladkým panelem, dotykovými zkratkovými klávesami po stranách obrazovky pro rychlý přístup k hlavním prvkům menu a škálou nabízených služeb včetně vzdálené komunikace s chytrými telefony a zobrazování hustoty provozu (standardem je vysokorychlostní datové připojení) patří k tomu nejlepšímu, co dosud na platformě MQB stanulo (ano, Kodiaq v tomto ohledu suverénně zahanbí i Tiguan a Atecu!). A objeví se i v modernizovaném typu Škoda Octavia (viz Automobil 11/´16). Sériová výroba typu Škoda Kodiaq nabíhá v těchto dnech, prodeje jsou plánovány od jara příštího roku. Tento až sedmimístný crossover se stává výrazným oživením nabídky značky Škoda v expandujícím segmentu SUV a svojí cenou též adekvátní alternativou konvenčnímu Superbu.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)