Rubriky
NAIAS 2012 Detroit – Znovu v lesku
Tom Hyan 20.03.2012 15:24
Přestože prodeje automobilů v USA nedosahují někdejších rekordů, výsledek 12,8 milionu vozidel v roce 2011 znamená nárůst o 10,3 procenta…
Nárůsty produkce jsou také nižší než předloňské, ale po krizovém roce 2009, kdy byla ohrožena samotná existence dvou ze tří členů Velké trojky, všichni hovoří o úspěchu. Pozitivní je vzrůstající podíl Forda, General Motors a Chrysleru na americkém trhu, i když kompaktní nové vozy podle evropských vzorů toho zrovna nejsou důvodem. A jaký je nejúspěšnější model? Nemusíte hádat, už třicátý rok v nepřetržité řadě vede prodejní žebříčky velký pikap Ford F‑Series!
Nezměnila se ani druhá pozice, kterou nadále drží jeho konkurent Chevrolet Silverado. Navzdory nárůstu cen paliva (galon, tedy 3,8 litru, za více než tři dolary) nejsou úsporné compact cars nejoblíbenější. Ostatně není divu, většina Američanů používá pikapy nejen pro osobní a rodinnou přepravu, ale také jako workhorse, tedy pracovní nástroj… Na druhé straně existují ještě další důvody, jež vedou k oblibě velkých automobilů. Evropanům, kteří nikdy v USA nejezdili, to není jasné, jenže velké vzdálenosti a mnohde nezpevněné cesty vyžadují robustní vozidla se silnými motory, pouze v Bruselu jsou přesvědčeni, že čtyřválec 1.4 Turbo může nahradit třílitrový šestiválec! Při správné jízdě však mají větší stroje nižší spotřebu než přeplňované malého objemu, cyklus EU měření spotřeby zdaleka neodpovídá skutečným podmínkám, nemluvě o provozu ve vyšších otáčkách, jež proti velkoobjemovým strojům snižují životnost malých motorů.
Je to však trend a zajímavá alternativa, v USA možná vhodná jen do místního provozu. A další přednosti Ameriky? Široké komunikace bez nesmyslného omezování jízdních pruhů, všeobecný dostatek prostoru i parkovacích míst… Loňský prodej 12,8 milionu automobilů v USA byl nejhorší od roku 1991 (12,3 milionu), pokud nepočítáme oba krizové roky 2009 a 2010. Trucks, tedy pikapy, SUV a minivany (MPV), tvoří více než polovinu prodejů a tento podíl se dokonce zvyšuje. V roce 2009 činil 47,3 %, 2010 to bylo 50,5 % a loni 51,2 % (v prosinci dokonce 54,8 %). Důvody byly uvedeny výše, např. poměr podílu klasických osobních vozů u Forda, jež představují typy Fiesta, Focus, Fusion, Taurus a Mustang, ve srovnání s prodejem trucks činil loni 2:1 (v prosinci 3:1). Velkému zájmu se těší zejména nový Explorer se samonosnou karoserií. Podobná je situace u Chrysleru a General Motors; první vykazuje značné nárůsty prodeje automobilů legendární značky Jeep; u druhého je značka GMC, zaměřená na SUV a pikapy, druhá nejúspěšnější hned po Chevroletu!
„Jaké potěšení být v Detroitu a vidět, že je tento autosalon opět velký a významný,“ prohlásil Dr. Dieter Zetsche, který v USA působil od osmdesátých let v roli šéfa Freightliner Trucks a později koncernu DaimlerChrysler. Jeho značka Mercedes-Benz měla v Detroitu jako obvykle velkou expozici a ve světové premiéře uvedla novou generaci SL s hliníkovou karoserií. „Rok 2012 bude přelomový,“ soudí Alan Mulally, šéf Ford Motor Company, a slibuje zahájení produkce pěti ekologických typů včetně elektrického Focusu. Kredit Ford Motor Company u klientů významně vzrostl tím, že společnost na rozdíl od Chryslera a General Motors přežila bez finanční pomoci z kapes daňových poplatníků, i když dlužno říci, že druhé dvě své závazky s předstihem splatily („Za normální situace bychom nikdy nezbankrotovali,“ nechal se slyšet Bob Lutz, nicméně nezodpovědnost bankéřů vyvolala atypickou finanční krizi). Zajímavým hitem Ford Motor Co. se stal sedan střední třídy Ford Fusion modelového roku 2013, vlastně důkladně vylepšené evropské Mondeo s novou přídí a inovativními pohonnými jednotkami, k nimž patří přeplňované čtyřválce 1.6/2.0 EcoBoost, hybridní provedení s Atkinsonovým cyklem čtyřválce 2.0 a Fusion Hybrid Energi (verze Plug-In).
Tyto automobily jsou součástí programu One Ford, tedy globalizace podlahových plošin segmentů C, B a C/D, naplánované do roku 2015. Na americkém trhu se tak objevily Fiesta a Focus (i jako čtyřdveřové sedany), C‑Max (rovněž jako Hybrid a Energi s akumulátory Li‑Ion), nyní přicházejí Fusion/Mondeo a Escape/Kuga II. Šestiválcový 3.5 EcoBoost je také v pikapu Ford F‑150 a velkém sedanu Taurus. V expozici Forda nikdy nemůže chybět legenda Mustang, nyní s nejrychlejším typem Shelby GT500, jehož hliníkový osmiválec 5.8 V8 dává výkon 478 kW (650 k) a uděluje vozu bez omezovače největší rychlost přes 320 km/h. Pro sportovce byly vystaveny hatchbacky Focus, jeden silniční v úpravě Roush s turbodmychadlem Eaton (Roots), jeden závodní od Ford Racing s motorem 2.0 EcoBoost. U plně elektrického Focusu výrobce uvádí přepočtenou spotřebu méně než 2,4 l/100 km. Na otázku, jaká je spolupráce s Evropou, odpověděl Lewis Booth, vrchní finanční ředitel Ford Motor Company, slovy: „Evropa je velmi náročná, protože se ještě musí udělat hodně restrukturalizací, stále tam je nadbytečná kapacita výroby.“ Tato slova jistě vysvětlují, proč je ticho kolem rumunské továrny Fordu…
Na cestu k menším automobilům se vydal také General Motors, představil faceliftovaný Chevrolet Spark a další verze Aveo i Cruze. Vyšel také z průzkumu upadajícího zájmu o automobilismus, v USA totiž klesl počet nových majitelů řidičských průkazů ve všech zkoumaných věkových kategoriích od 16 do 29 let (např.v roce 1983 měla oprávnění řídit téměř polovina šestnáctiletých, teď méně než třetina), ale nyní raději zůstávají doma, využívají sociální sítě pro kontakty s přáteli; také se stěhují do velkých měst, kde hromadná doprava dělá vlastnictví automobilu jen alternativním. Tolik průzkum, jenže mladí prý už nedělají ani jiné dříve normální věci (jak se tedy mají rodit noví automobilisté?), prostě prokletí elektronického věku a virtuální reality. John McFarland, sám třicetiletý a nový ředitel marketingu Chevrolet (přišel od Procter & Gamble), loni vedl další průzkum, aby od devíti tisíc dotázaných ve věku 16–30 let zjistil automobilové preference (říká se tomu crowdsourcing).
Dozvěděl se, že vozy musí být především bezpečné, dostupné, kompatibilní s novými komunikačními a zábavními prostředky i výhodné pro životní prostředí. O nějaké radosti z jízdy vůbec nic! Názory z průzkumu se staly vodítkem pro vývoj dvojice koncepčních automobilů Chevrolet, jež slavily premiéru v Detroitu. Vypadají a řídí se jako sportovní vozy, jejich cena však zůstává kolem dvaceti tisíc dolarů, i když vyhlížejí jako solidní, drahé a rychlé! Jsou čtyřsedadlové, postavené na podlahové plošině Cruze s motory 1.4 Turbo/110 kW (150 k) a spotřebou 5,9 l/100 km. Zatímco Chevrolet Code 130 R robustními tvary připomíná BMW 1 M Coupé, druhý experinent je siluetou sportovního automobilu vzdáleně ve stylu Ferrari 458 Italia a nese označení Chevrolet Tru 140 S. O jejich budoucím osudu není nic známo, možná se však mladí přece jen chytnou (než zahynou u počítačů)! V létě se začne prodávat zmíněný Spark 2013, čistě elektrická verze je připravena pro vybrané státy USA.
Světovou premiéru slavil sportovně laděný Sonic RS (= Aveo). Nová Impala (MY 2014) se neobjevila, bohužel bude mít opět přední pohon, vycházející z platformy Cadillac XTS (nikoli australské Holden jako pro policejní Chevrolet Caprice, či zrušený Pontiac G8). K novinkám dalších značek General Motors patří především kompaktní sedan Cadillac ATS, namířený proti BMW řady 3, ale proporcemi připomínající Mercedes-Benz třídy C. Motory jsou alternativně 3.6 V6/ 234 kW (318 k) nebo čtyřválce 2.0/147 kW (200 k) a přeplňovaný 2.0T/199 kW (270 k). Buick Encore je americkou verzí crossoveru Opel Mokka. Chevrolet Corvette a Camaro, oba alternativně s osmiválci, nadále vycházejí vstříc automobilovým nadšencům… Největším nárůstem odbytu a návratem na čtvrté místo za General Motors, Forda a Toyotu se může pochlubit Chrysler Group, který loni v USA prodal 1,4 milionu automobilů (+ 26,2 %). Vzájemné synergie s Fiatem se prohlubují, hitem autosalonu byl kompaktní sedan Dodge Dart, postavený na zvětšené podlahové plošině Alfa Romeo Giulietta, ale s americkými motory 2.0/2.4 Tigershark, resp. se čtyřválcem Fiat 1.4 Turbo (viz AR 2/’12).
Portfolio Chrysler se na americkém trhu rozšířilo o značky SRT (sportovní úpravy, divizi vede šéfdesigner Ralph Gilles), Ram Trucks (pikapy, dříve Dodge) a Fiat (500 i ve verzi Abarth z mexické produkce). Budoucí vývoj minivanu naznačila studie Chrysler 700C, linií oken v předních dveřích připomínající náš Roomster. Značka Mopar (Motor Parts), tuning (i pro Fiat 500) a příslušenství, slavila 75. výročí. Sergio Marchionne, nynější jednička mezi automobilovými manažery, šéf Fiatu i Chrysleru, potvrdil, že se Maserati Kubang bude vyrábět v Detroitu, a připustil, že pravděpodobně dostane lépe znějící jméno! Klenotem skupiny je samozřejmě Jeep, který zvyšuje odbyt a hovoří se o výstavbě montážního závodu také v Rusku. V kategorii luxusních vozů sesadily BMW a Mercedes-Benz z trůnu Lexus, jenž vládl deset let (vede BMW s 247 tisíci vozů).
Bavorská automobilka uvedla v americké premiéře novou řadu 3 (F30), ve světové hybridní model BMW ActiveHybrid 3, jenž používá shodnou pohonnou jednotku jako ActiveHybrid 5, tedy zážehový řadový šestiválec 3.0T/221 kW (300 k) a elektromotor 40 kW v osmistupňové samočinné převodovce. Potvrdila také BMW M5 pro USA s manuální šestistupňovou převodovkou (na přání bez příplatku), představil se Mini Roadster a Rolls-Royce na rozdíl od autosalonu v Los Angeles vykázal absenci (stejně jako Jaguar a Land Rover). Světové premiéry slavily Mercedes-Benz SL, hybridní třída E se zážehovým nebo vznětovým motorem a také otevřené provedení nové generace Porsche 911 Carrera, či Bentley Continental V8 GT (s osmiválcem Audi 4.0 TFSI). Zrodil se Smart For-US, studie prodlouženého pikapu s elektromotorem 55 kW, který s sebou veze dva hybridní bicykly Smart eBike (lidská síla/elektromotor 0,25 kW).
Volvo tentokrát zabudovalo Plug‑In Hybrid do typu XC60. Maybach ještě žije, jeden byl vystaven podobně jako v Tokiu a Los Angeles, ale nad jeho osudem se stahují mračna (odbyt cca 150 ročně)! Volkswagen touží po pozici světové jedničky, usiluje o zvýšení odbytu v USA, kde zahájil produkci amerického Passatu v Tennessee a od Chryslera kupuje Voyagery, které prodává jako VW Routan, nyní s novým motorem Pentastar 3.6 V6. Světové premiéry znamenaly Volkswagen E‑Bugster, elektrická sportovní verze Brouka s motorem 85 kW, akumulátory Li-Ion a dojezdem 160 km, ale také pro sérii připravená Jetta Hybrid se zážehovým motorem 1.4 TSI/ 110 kW (150 k) a elektromotorem 20 kW. Pozornost u Audi budily crossover v akční verzi Q3 Vail (2.5T/231 kW) a facelift řady A4/S4. Toyota naznačila tvary nového Priusu hybridní studií NS4 Concept, vystavila Prius C (= Aqua) a faceliftovanou Camry; hvězdou stánku Lexus se stala hybridní studie kupé LF‑LC, stejně jako faceliftované SUV LX 570 a nová řada GS vyznávající tzv. vřetenovou masku přídě.
Honda slavila třicet let výroby Accordu v USA, uvedla kupé deváté generace a pochlubila se novým šestiválcem pro formuli Indy Car. Sesterská značka Acura, luxusní divize pro americký trh, vyvolala větší emoce premiérou supersportu Acura NSX se šestiválcem uprostřed a dvojicí elektromotorů (nástupce Hondy NSX se prý bude vyrábět do tří let v Ohiu). Nissan uvedl čtvrtou generaci Pathfinderu opět se samonosnou karoserií jako sesterský typ Infiniti JX a elektrickou verzi minivanu e‑NV200 Concept s pohonnou jednotkou z Leafu. Značné úspěchy na americkém trhu slaví Hyundai, sedan Hyundai Elantra dokonce získal severoamerický titul Vůz roku 2012, k novinkám patřila jeho čistě elektrická verze Elantra EV, silnější Veloster Turbo a faceliftovaný Genesis Coupé, rovněž se zvýšeným výkonem. Kia Motors vystavila novou Optimu v závodní verzi GrandAm i vyšperkovanou úpravu West Coast Custom. Kořením autosalonů jsou vždy specialisté. Shelby American slaví padesátiny limitovanou sérií různých typů upravených Mustangů; Tesla Motors hlásí zahájení výroby aerodynamického sedmimístného sedanu Model S (dvě dětské sedačky vzadu, situovány proti směru jízdy), poháněného elektromotorem o výkonu 225 kW (306 k), který bude cenově dostupnější než sportovní Tesla Roadster; a konečně Falcon F7 je supersportovní kupé s motorem 7.0 V8/456 kW (620 k) před zadní nápravou, připravené pro malosériovou výrobu (letos patnáct, pak pětadvacet, nejvíce sto kousků ročně).
Výhodou má být cena do 250 tisíc dolarů, tedy podstatně nižší než u obdobných typů Mosler MT900 (395 tisíc), Saleen S7 TwinTurbo (585 tisíc) a SCC Ultimate Aero (dokonce 650 tisíc)! Státní podpora elektromobility z iniciativy American Recovery & Reinvestment Act z roku 2009 znamená téměř tři miliardy dolarů v půjčkách a grantech výrobcům elektromobilů; využily ji mnohé firmy, a to i pro získání špičkových manažerů po krachu Chrysleru a General Motors v témže roce. Jim Taylor byl jedním z prvních zaměstnanců Saturnu, vedl Cadillac i Hummer, ale nyní je šéfem firmy AMP Electric Vehicles z Ohia, která nabízí elektrické verze Mercedes-Benz třídy M a Jeep Grand Cherokee (prý získali zakázku na tisíc vozů z Islandu). Bob Lutz, nyní poradce General Motors a Lotus Cars, se také stal tváří společnosti Via Motors z Utahu, jež chce letos v Detroitu přestavět asi dva tisíce pikapů a minivanů Chevrolet na elektromobily s prodlouženým dojezdem (zážehový motor 3.4 V6 s generátorem 150 kW, akumulátory Li-Ion, elektromotor 300 kW a výhradně elektrický pohon zadních kol). Elektrické sedany Coda se poprvé představily mimo Kalifornii rovněž na autosalonu NAIAS 2012 v Detroitu. První veřejný den vidělo rekordních 92 106 návštěvníků a předcházející Charity Night vynesla tři miliony dolarů na dobročinné účely.
Převzato z časopisu