Rubriky
Jeep Avenger – Překvapení!
Jiří Duchoň 10.01.2023 17:44
Foto: Jeep a autor
Foto: Jeep a autorAvenger se stává prvním plně elektrickým automobilem značky Jeep. Vychází z technického základu nedávno modernizované platformy e-CMP z dílen francouzské divize PSA koncernu Stellantis a jde o nečekaně dobře naladěné vozidlo.
Spolu s kolegy volícími evropský Vůz roku (COTY) jsme se s Avengerem jako první (a ještě pod embargem) setkali již loni v září v průběhu našich velkých testů v dánském Tannisu a počátkem října jsme pak navštívili továrnu koncernu Stellantis v polském městě Tychy (obé viz AR 11/’22), kde se tento vůz vyrábí. Teprve v polovině listopadu jsme se však vypravili do Francie na Azurové pobřeží, abychom první elektromobil značky Jeep důkladně vyzkoušeli.
Přiznejme si, že elektromobil jako takový není pro automobilové nadšence ani konvenční zákazníky zrovna „sexy“, nicméně Avenger nás v Nice skutečně nadchl, takže se dokonce propracoval až do sedmičlenného finále volby COTY 2023 (viz str. 8). Zdálo by se, že svérázní zákazníci Jeepu vyznávají pouze velké a hřmotné spalovací motory, ale je to asi trochu jinak: ultimativní Wrangler 4xe (viz AR 1/’22) je totiž například absolutně nejprodávanějším plug-in hybridem v USA! Jeep nabízí rozmanitou paletu typů od městských crossoverů přes luxusní Grand Cherokee a neuvěřitelně různorodý Wrangler až po šestiválcový pick-up Gladiator, takže kompaktní elektromobil do této rozmanité škály vlastně docela pěkně zapadá.
Foto: Jeep a autor
Do Francie nám přivezli prvních několik vozů z předprodukční série a prozradili, že jsou to ta stejná vozidla, jež jsme viděli o měsíc dříve rozpracovaná na lince v továrně v Tychy. Skutečná sériová výroba naběhla krátce před uplynulými Vánoci a ostatní tuzemští novináři se s Avengerem svezou nejdříve v březnu. Jeep plánoval malý elektromobil ještě před spojením PSA a FCA a vznikem koncernu Stellantis, takže stylisticky prakticky hotový vůz byl už jen přizpůsoben pro použití francouzské platformy e-CMP. Vývoj Avengeru vedl od začátku mladý a očividně nadaný Daniele Calonaci. V letech 2018–2020 byl šéfdesignérem Jeepu, přičemž již v průběhu deseti let předtím spoluvytvářel automobily značek Fiat, Alfa Romeo, Lancia a dalších. Před třemi lety byl jmenován šéfdesignérem pro značky Alfa Romeo a Jeep v Evropě, na Středním východě a v Africe. Již v té době byl pověřen založením stylistického střediska Jeepu pro Evropu, jehož prvním projektem se stal právě Avenger. Jeho vznik průběžně konzultoval s Ralphem Gillesem, současným šéfdesignérem celého koncernu Stellantis. Ten za námi přijel již v říjnu do Polska a pak jsme se znovu setkali na autosalonu v Paříži (viz AR 12/’22), kde Avenger oslavil svoji výstavní premiéru. Jak nám Ralph prozradil, v roce 1992 nastoupil do Chrysleru a jeho prvním samostatným projektem se stal Chrysler 300 C, vycházející z mechanických skupin Mercedes-Benz třídy E (W211). Byl mimochodem jmenován nejlepším Vozem roku 2005 v USA a Kanadě a po sérii modernizací se vyrábí dodnes.
Daniele Calonaci Avengeru vtiskl vlastní představu o elektrickém Jeepu určeném pro ty, kteří dosud o automobilu této značky neuvažovali. Na designu se pracovalo intenzivně a tak, aby vůz co nejvíce odpovídal typickým vlastnostem vozů této značky, jakými jsou zejména průchodnost terénem a osobitý styl. Daniele nám například vysvětlil, že vůbec tím posledním prvkem, jenž se zvažoval před uzavřením celého konceptu Avengeru a jeho uvedením do konečné podoby, byla výduť na přední kapotě. Ta je pro vozy Jeep typická a slouží pro maximální snížení přídě přes vysoký spalovací motor, nicméně v tomto případě údajně zlepšila aerodynamiku: Avenger se i díky tomu může pochlubit součinitelem odporu vzduchu cx = 0,338, v tomto segmentu vynikající hodnotou.
Foto: Jeep a autor
Vozy Jeep jsou vytvářeny srdcem a stylisté do nich tradičně zasazují takzvaná „velikonoční vejce“, tedy hříčky a malé nápady, ozvláštňující vlastnictví automobilu a stimulující majitele k jejich hledání. Z Daniela jsme jich nakonec „vytáhli“ všech devět, co jich na Avengeru použil, ale zůstáváme diskrétní, takže je rozhodně neprozradíme. Alespoň tedy zmiňme nepatrnou grafiku hvězdáře v levém spodním rohu čelního skla. Svým teleskopem sleduje souhvězdí v pravém horním rohu skla, přičemž profil tváře „hvězdáře“ patří malému synovi pana Calonaciho…
Jak bylo řečeno výše, Jeep Avenger slavil svoji výstavní premiéru loni na podzim na autosalonu v Paříži. Hned na vedlejším stánku byla tehdy představena modernizovaná verze elektrického typu Peugeot e-208, a právě na základě citelně vylepšené platformy e-CMP vyjíždí i Avenger. Kromě drobných strukturálních změn v ní přichází i nový elektromotor M3 francouzské firmy Emotors s výkonem posíleným na 115 kW (156 k) a točivým momentem 260 N.m, jenž je umístěn vpředu a pohání kola přední nápravy. S ohledem na pověst Jeepu coby producenta vozů 4x4 americká část koncernu PSA výrazně zainvestovala do modernizace této platformy, jež tak díky tomu v dohledné době nabídne i možnost zástavby druhého elektromotoru na zadní nápravu.
Foto: Jeep a autor
Standardem všech Avengerů bude, na rozdíl od většiny elektromobilů konkurence, tepelné čerpadlo, které je ve výrazně studeném nebo naopak teplém prostředí schopno prodloužit dojezd až o 10 %. Nový je rovněž akumulátor s celkovou kapacitou zvýšenou na 54 kWh, ale především možností rychlejšího nabíjení střídavým proudem. Standardem je totiž palubní 11kW nabíječka (dosud 7,4 kW), jež doplní akumulátor za 5,5 h (dosud na to bylo třeba 8 h). A k nabití z 20 na 80 % proudem stejnosměrným (100 kW) postačí 24 minut. Výkonová elektronika je připravena udržovat Avenger v plném provozu a deklarovaných dojezdech v rozmezí teplot od –30 do +40 °C. Celkově vzato, v případě Avengeru nový motor prodloužil dojezd o 5 %, akumulátor o 12 % a příznivá aerodynamika, celkový převod a použité pneumatiky o dalších 8 %. A to se počítá. V připojené tabulce technických údajů najdete rovněž specifikace pro Avenger se spalovacím motorem, ten však bude bohužel určen pouze pro Itálii a Španělsko a my jsme jej ve Francii k dispozici neměli…
Koncepčně a rozměrově má nový Jeep nejblíže k DS 3 E-Tense, s nímž dokonce sdílí rozměry pneumatik na kolech s ráfky o průměru 16, 17 nebo 18 palců. Proti němu je však Avenger kratší, užší a nižší a v elektrickém provedení má k tomu ještě zvětšené brzdové kotouče, aby byly náležitě připraveny zpomalovat těžší vůz i v extrémních provozních podmínkách. Pérování je však o 20 % tužší. Zaujala též specifická vybrání ve vnitřních obkladech sloupků C, díky nimž se i dvěma dospělým na zadních sedadlech cestuje v pohodlně vzpřímené pozici.
Foto: Jeep a autor
Jednou z předností architektury CMP/e-CMP (a koneckonců i větší EMP2) jsou značné úhly rejdů kol, takže Avenger vyniká stopovým průměrem otáčení jen 10,5 m, což se hodí zejména při manévrování v omezených prostorech. Tam přijdou vhod též plastové poddajné výběžky obkladů okrajů obou nárazníků, v případě drobných otěrů chránící karoserii před poškozením.
Jeep Avenger má více než 600 důležitých stavebních komponent unikátních, a také kvůli tomu se nevyrábí po boku svých francouzských přátel, ale na samostatné lince v Tychy. Na průjezdnost terénem se pamatovalo, vůz tak disponuje lepšími úhly nájezdovými, výjezdovými i přechodovými než třeba Jeep Renegade a světlou výškou i pod motorem vpředu překonávající 200 mm. Jak jsme se přesvědčili při prvních ostrých jízdách na Francouzské riviéře, vůz je schopen překonat rozpadlou silničku s neuvěřitelnými výmoly připomínajícími krátery bez kontaktu podvozku s podkladem. To nám navíc ukázala též dráha připravená přímo v areálu hotelu, kde Avenger předvedl své možnosti v cíleném vyvěšování kol. Distribuce točivého momentu k potřebnému kolu přední nápravy vůz vytáhla ze šlamastyky i v případě, že v kontaktu s podkladem bylo jen jedno z kol.
Interiér je pohodlný, prostorný a vzdušný. Palubní deska působí jednoduchým, horizontálně členěným a robustním dojmem, jak ostatně zákazník od vozu Jeep očekává. Ovládací prvky na volantu a v páčkách před ním odkazují na francouzský mechanický základ poslední generace (např. P308). Menu většiny komfortních a bezpečnostních funkcí jsou včleněna do širokoúhlého středového dotykového monitoru s velmi kvalitním zobrazením, kontrastem a bleskurychlými reakcemi. Displej má úhlopříčku 10,25 palce a systém U-connect zvládá on-line navigaci (TomTom) a bezdrátovou konektivitu přes Bluetooth, Android Auto i Apple CarPlay. A k tomu širokou paletu internetových aplikací usnadňujících plánování tras, vzdálené ovládání i nabíjení. Vnější okraje palubní desky jsou opatřeny prosvětlením, jež je sice za tmy efektní, ale nepříjemně se zrcadlí v zasklení předních dveří.
Foto: Jeep a autor
Pod středovými výdechy ventilace je praktická polička pro drobnosti a pod ní panel s tlačítky pro přímé ovládání ventilace. Ještě níž najdeme tlačítka P, R, N a D. Druhým stiskem tlačítka D se aktivuje regenerativní brzdění, které přijde ke slovu třeba při sjezdech táhlých klesání, kdy zvýší rekuperaci až na 45 kW, což znamená zpomalení 1,2 ms-2 (normálně po odstavení plynu 15 kW a 0,6 ms-2).
Plný výkon i točivý moment (115 kW/260 N.m) nabízí Jeep Avenger jen v režimu Sport. V módu Normal je snížen na 80 kW/220 N.m a v Eco až na 60 kW a 180 N.m pro co nejdelší dojezd, nicméně v obou „oslabených“ variantách je k dispozici maximální výkon po razantním prošlápnutí akcelerátoru až k podlaze. Liší se rovněž nastavení posilovače řízení a dalších skupin. Zajímavostí je u Avengeru široká sestava provozních režimů Selec Terrain, upravujících charakteristiku motoru a nastavení asistenčních systémů. Rozdíly jsou výrazně patrné a lze jimi třeba v písku nebo na blátě celkem efektivně suplovat absenci pohonu zadních kol.
Ano, Avenger skutečně překvapil. Ačkoli je to elektromobil, navíc postavený na již dobře známém základu, potvrdilo se, že vhodné odladění stále zůstává hlavním pilířem úspěchu. Ačkoli třeba (rovněž z e-CMP odvozený příbuzný) Opel Mokka-e jezdí velmi pěkně, s nadsázkou by se skoro chtělo až říci, že francouzská platforma nejlépe jezdí v nejnovějším americkém automobilu. Jeep Avenger je totiž střízlivě elegantní a praktický malý vůz, s nímž se vám zkrátka jaksi chce jezdit. Díky tužšímu zavěšení kol jsou boční náklony v zatáčkách minimální (při dynamických změnách v příčné ose karoserie je ale zaznamenáte), přičemž velká kola pohodlně absorbují rázy a podvozek nezneklidní ani při rychlé jízdě. Řízení je přesné a jeho povaha se citelně různí podle zvoleného režimu. Zklame snad jen nejvyšší rychlost omezená na 150 km/h.
Foto: Jeep a autor
V uplynulých dvou letech Jeep zavedl do výroby originální plug-in hybridní poháněcí systém 4xe určený pro řady Renegade, Compass a Wrangler. Představení plně elektrického Avengeru má být pro Jeep druhou fází elektrifikačního plánu, do dvou let má mít v nabídce čtyři elektrická SUV a v roce 2030 bude celá produktová paleta plně elektrická. Během listopadové prezentace měli na Avenger údajně již více než 7 tisíc objednávek, 60 % z nich mimo Itálii. Ta je mimochodem pro značku Jeep v Evropě nejdůležitější zemí, a tak se prodeje Avengeru rozběhnou právě tam s tím, že první vozy se k zákazníkům dostanou v dubnu. Jeep Avenger bude prodáván za hotové i na splátky a ve třech zjednodušených výbavových úrovních s tím, aby mohl být k dispozici i pro pořízení přes internet. Základní cena byla pro Evropu stanovena na 35 000 eur (asi 850 000 Kč), což není s ohledem na konkurenci a kvalitu vozu samotného vůbec špatné. Jako první se však v nabídce dealerství objeví vrcholně vybavený model 1st Edition v přepočtu za 975 000 Kč. Technicky spřízněné modely Peugeot e-2008 i DS 3 E-Tense v době redakční uzávěrky u nás stály v základních výbavách přes milion.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU 6d; pro b) elektromotor;
a) PureTech: 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5 mm), 11:1, 74 kW (100 k)/ /5500 min-1 a 205 N.m/1750 min-1;
b) BEV: trakční střídavý elektromotor s permanentními magnety, 115 kW (156 k) a 260 N.m, akumulátor Li-Ion, napětí 400 V, 17 modulů po 102 článcích, kapacita celková/využitelná 54/51 kWh, 340 kg; max. nabíjení AC/DC 11/100 kW.
Foto: Jeep a autor
Převodné ústrojí
Pro a) šestistupňová manuálně řazená převodovka, pro b) jednostupňový redukční převod; pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu, platforma PSA eCMP; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson a příčný zkrutný stabilizátor, vzadu pro a) vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou, pro b) tuhá náprava příčně ustavená Panhardskou tyčí, vinuté pružiny, teleskopické tlumiče; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, 3 otáčky volantem mezi krajními rejdy, stopový průměr otáčení 10,5 m; dvouokruhové kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, a) př./zad. ø 283/249 mm, b) př./zad. ø 302/268 mm, ABS/EBD, ESP/TSC/TRC; pneumatiky 215/65 R16, 215/60 R17 nebo 215/55 R18.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor 2562 mm, d/š/v 4084/1776/1528 mm; světlá výška 201 mm; úhel nájezdový/výjezdový/přechodový 20/32/20°; objem zavazadlového prostoru (VDA) 380/355 l; hmotnost pohotovostní 1182/1536 kg; hmotnost přívěsu max. 1200/- kg; součinitel odporu vzduchu cx = 0,338.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 184/150 km/h, zrychlení 0–100 km/h 10,6/9,0 s; kombinovaná spotřeba paliva/elektřiny (WLTP) 5,6 l/12,5 kW na 100 km, emise CO2 124/0 g/km, b) dojezd na jedno nabití WLTP 400 km.
Cena od cca 850 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)